"Každého dne se zkoumám trojím směrem: Zda jsem byl vždy, jednaje za druhé, věrný jejich zájmům, zda jsem plnil vždy své slovo ve styku se svými přáteli, zda jsem si neopomenul opakovat učení, které mi bylo předáno?"
Konfucius
Všechny tyto praktiky pracují na principu aktivace energetických bodů tak, že za pomoci různých terapeutických nástrojů
obnovují přirozený tok naší životní energie
regenerují buněčnou činnost
odstraňují energetické blokády s rozličnými příčinami vzniku.
Energetické body se nacházejí na neviditelných drahách zvaných meridiány, které procházejí celým tělem. Karmická medicína navíc dokáže odstraňovat energetické bloky, které si přinášíme z minulých životů, a díky tomu pomáhá léčit i nemoci, se kterými si školní či západní medicína neví rady.
Základními praktickými nástroji terapeuta je akupunktura, akupresura, moxování a baňkování. Tyto metody lze využít k odstranění mnohostranných potíží, chronických stavů, jako jsou například
atopický ekzém, opakované katary dýchacích cest, neplodnost, lehčí deprese, úzkostné stavy, nespavost, bolesti kloubů a páteře, migrény, premenstruační syndrom, lehčí neduhy atd.
Úspěchů dosahujeme i u pacientů nemocných onkologicky, s mentálním či pohybovým postižením (včetně pohybového handicapu následkem úrazu).
Karmická medicína se velmi účinně osvědčila při léčení malých dětí, dokonce i plodu v různých etapách vývoje.
Akupresura je elektromagnetická tlaková stimulace aktivních energetických bodů lidského těla, rozmístěných na meridiánech. Akupresura stimuluje energetický systém organismu a povzbuzuje tvorbu endorfinů, hormonů tišících bolest. Stejného účinku lze dosáhnout použitím akupunktury (jehly) a presury končetin klienta.
Baňkování je poměrně jednoduchou metodou, při níž se na vybrané body či oblasti těla pacienta aplikují baňky, které vysátím vzduchu vytvářejí podtlak, a tím opět stimulují dané body. Výrazného efektu se dosahuje ihned po jejich odstranění.
Jednou z nejúčinnějších, nejpříjemnějších a také nejoblíbenějších léčebných alternativních metod, které pomáhají našemu zdraví, je takzvané moxování, neboli požehování. Základem je tyčinka z pelyňkového vlákna, která se zapálí a doutnáním uvolňuje sálavé teplo. Hořící konec se přibližuje k určitým akupresurním bodům a body se nahřívají. Říká se, že co nevyléčí jehly a bylinky, dokáže vyléčit moxa.
Léčba je doplněna i různými druhy masáží, z nichž nejvýznamnější postavení zaujímá čínská tuina (aktivující energetické body v těle).
Pracujeme také se širokou škálou českých i zahraničních preparátů.
Běžné terapeutické sezení trvá od 10 min do 1 hodiny.
Všechny živé bytosti touží po tom, aby dosáhly štěstí a vyhnuly se utrpení. Těla jsou součástí univerzálního těla a mysli pak jsou částmi mysli univerzální : štěstí či neštěstí každého jedince je tedy neoddělitelně spjato se štěstím či neštěstím ostatních bytostí.
Tibetská medicína je prastarý medicínsko-filozofický systém, spojující v sobě buddhistickou víru, praxi ayurvédy (tradičního indického léčitelství), čínské vlivy i původní tibetské šamanské tradice. Proto ideální lékař v sobě spojuje lékařský um, moudrost a soucítění.
Podle představ tibetského lékařství je zdraví chápáno jakožto rovnováha mezi různými faktory. Patří mezi ně konstituční typ jedince, jeho věk, klimatické faktory, stravování, životní styl, soulad s životním prostředím, zohlednění ročních období a klimatu, vyváženost emocí a stavů mysli. Nemoc je způsobena nerovnováhou : léčba nemoci pak je zaměřena na znovunastolení žádoucí harmonie. Na tělo je pohlíženo jako na nástroj zdraví tělesného, duševního a duchovního.
Základem tradiční tibetské medicíny jsou čtyři tantry (Gyushi), obsahující 5 900 veršů. Jsou v nich shrnuty léčitelské tradice Tibetu, Centrální Asie a Středního Východu. Pilířem učení je nauka o pěti prvcích, které musí být v rovnováze - podobně jako v áyurvédě. Země, Voda, Oheň, Vzduch a Prostor (vesmír). Důležitá je též vyváženost mezi třemi psychofyzikálními energiemi (šťávami). Větrem, Žlučí a Hlenem. Zjednodušeně se dá říci, že ke každému z prvků a šťáv přináleží určité orgány, tělesné funkce, dispozice k nemocem či různé duševní stavy. Nerovnováha mezi nimi je příčinou vzniku nemocí. Tibetský lékař či léčitel stanovuje diagnosu pohledem na pacienta, zkoumáním moči a jazyka, hodnocením pulsu či výkladem snů.Léčby pak spočívá v různých dietách, změně chování pacienta, léčiva vnitřní (minerály, rostliny, př. části živočichů) a léčiva zevní (akupunktura a moxibusce – obě odlišné od čínského pojetí, dále venepunkce, drobná chirurgie, koupele, masti a masáže). Velký důraz je kladen na prevenci.
Tibetské léčitelství je naprosto unikátní svým duchovním, spirituálním rozměrem léčení. V souladu s učením tibetského mahájánového buddhismu je hlavním cílem vyléčení dosažení moudrosti a soucítění, pokroku na spirituální cestě k probuzení (bódhí), které jediné může vést ke skutečnému a trvalému osvobození od utrpení těla i mysli.
Tradiční tibetská medicína má své kořeny už v 7.století n.l. V r. 1696 vznikla lékařská univerzita Čagpori, která ale byla zničena v roce 1959 při okupaci Tibetu Čínou. Na její tradice navazuje škola v indickém Dardžílingu. Roku 1916 vznikla ve Lhase z iniciativy 13. dalajlamy světská lékařská škola Mencikhanga, která funguje, včetně klinické praxe doposud.
Důležitými prvky pro výuku tibetského lékařství jsou obrazy - thangky, výtvarně zpracované buddhistické lékařské tantry, sloužící jako studijní pomůcka. Thangky však pro svou velice vysokou uměleckou hodnotu jsou i potěchou pro oko.